fbpx

Як Junior Спеціалістам Знайти Роботу: Рекомендації Від Провідних Експертів Kevuru Games

Що зараз відбувається на ринку молодих спеціалістів? Як можна дізнатись зі статистики, позицій для junior спеціалістів стає все менше. Причинами цього є кілька факторів: війна, економічні чинники, релокація бізнесу за кордон.
Як Junior Спеціалістам Знайти Роботу: Рекомендації Від Провідних Експертів Kevuru Games - Boost InGame Job

Отже, що ж робити junior спеціалістам, які попри бажання не можуть знайти роботу? Ми поспілкувались з українськими представниками геймдев індустрії та дізнались їхню думку з цього приводу.

Сьогодні з нами на зв’язку 6 експертів Kevuru Games, а саме:

  • Іван Шеремет, Head of Recruitment;
  • Роман Кочергін, Head of 3D Environment Department;
  • Вікторія Тертична, Lead Operations 2D Department/Head of UI;
  • Ліза Книженко, Head of 2D Animation & Motion Design;
  • Олександр Манілюк, CTO;
  • Анна Ворона, Lead Project manager.
Як Junior Спеціалістам Знайти Роботу: Рекомендації Від Провідних Експертів Kevuru Games - Boost InGame Job

Що потрібно зробити Junior, щоб його запросили на співбесіду?

Існують 2 основні моделі рекрутингу Junior:

  1. Компанія набирає Junior на релевантні вакансії.
  2. Junior самі пропонують свої кандидатури роботодавцю.

В обох випадках рекрутер звертає увагу на вмотивованість кандидатів. Наприклад, на емоційний опис захоплення індустрією, хоча б якесь портфоліо, супровідний лист тощо. Якщо ми бачимо, що кандидат дуже хоче працювати в нашій компанії, але йому не вистачає навичок або досвіду, то в 90% випадків ми запропонуємо йому навчання зі стажуванням. Як правило, такі молоді таланти швидко розвиваються і за кілька років виростають до рівня Middle.

Чи потрібно проявляти наполегливість?

Так, але не занадто сильно. Тобто не потрібно спамити на пошту або у профілі компанії. Досить раз написати роботодавцю, показавши йому свою вмотивованість. Вас додадуть у базу і як тільки у компанії виникне потреба в Junior – вам напишуть.

Як себе поводити на інтерв’ю?

Головне на співбесіді бути собою, не обманювати рекрутера та дотримуватись елементарного етикету. Навіть якщо ви щось не вмієте – краще сформулювати це як бажання навчитися. Тобто ваша вмотивованість – один з найголовніших факторів для рекрутера.

В якій індустрії краще починати свій шлях Junior?

Молоді спеціалісти високо ціняться на ринку геймдеву. Скажу навіть більше, у нас в Kevuru Games працюють 18-річні Junior, які встигають ще й у вишах навчатись. Загалом це цілеспрямовані та вмотивовані дівчата й хлопці, які постійно самовдосконалюються та опановують нові скіли. Тобто потрапити в нашу індустрію може кожен охочий, незалежно від віку та навичок.

Як швидко і в якій сфері Junior може зрости до рівня Middle?

Немає ніякої специфіки. Кар’єрний ріст майже завжди залежить від вмотивованості та навичок спеціаліста. Перші заробітки будуть доволі скромними, але надалі у Junior є всі шанси отримати підвищення. Для цього потрібно вчитись, покращувати навички, розвиватись та сумлінно працювати.

Jobs at Kevuru Games

Як Junior Спеціалістам Знайти Роботу: Рекомендації Від Провідних Експертів Kevuru Games - Boost InGame Job

Згадай себе у ролі Junior. Розкажи свою історію, як тобі вдалося отримати першу роботу.

Складно сказати, що свій шлях у геймдеві я розпочав саме з Junior-позиції. Кар’єру 3D-художника, а точніше візуалізатора, я почав за декілька років до перших спроб створення арту для ігор. 

На момент, коли спробував себе в 3D для геймдеву я вже мав досить сильну базу в індустрії 3D-графіки. Тоді я вже вмів гарно моделювати, створювати текстури об’єктів, симулювати властивості тканин, анімувати предмети та персонажів тощо. Водночас я познайомився з Unreal Engine і перейшов на це ПО, коли шукав альтернативу комплексам візуалізації VRay та Corona Render. 

Зрозуміло, що 3D для архітектурної та предметної візуалізації доволі сильно відрізняється від 3D для геймдеву. Проте навчання новим пайплайнам видалось простішим та більш зрозумілим. 

Під час вивчення нових технік я почав створювати тематичне портфоліо для геймдеву, оскільки наявне включало лише архітектурну та предметну візуалізацію, пропси тощо. За пів року я самостійно опанував техніки, необхідні для ігрової індустрії.

Закінчивши навчання, я вже мав досить гарну базу в портфоліо з пропсами, транспортом та елементами оточення. З таким бекграундом і розпочав пошук роботи в студіях ігрової індустрії. Сам процес видався доволі банальним – резюме>тестове завдання>співбесіда. Kevuru Games була однією з перших компаній, куди я відправляв свою анкету.

Тестове завдання я пройшов успішно, після чого мене запросили на співбесіду, а далі – у штат. Коли я почав працювати в Kevuru Games, тут працювало лише 30–40 спеціалістів, серед яких я був єдиним 3D-художником. Тобто я виконував майже весь обсяг графічних 3D-робіт, а посада називалась 3D-generalist.

Це стало початком моєї кар’єри в геймдеві та відправною точкою до створення відділу 3D-графіки в Kevuru Games.

Які Junior-спеціалісти сьогодні? Чим вони відрізняються від тих, що приходили на інтерв’ю, скажімо, 5 років тому?

Прогрес розвитку IT-індустрії, включно з напрямком геймдеву, за останні 5 років доволі сильний. Не так давно в цій сфері поріг по навичках та вміннях був дещо нижчий, ніж зараз. Тоді не було такої кількості пайплайнів та програмного забезпечення, а також доступу до навчальних матеріалів. Зараз ситуація змінилась і кожен охочий може навчитися використовувати інструменти, техніки та особливості роботи з 3D-графікою самостійно, у вільний від роботи чи навчання час.

Чи може Junior без комерційного досвіду отримати роботу у твоїй сфері?

Так, ба більше, навіть Trainee мають шанс на працевлаштування. Все залежить від їхньої вмотивованості та цілеспрямованості. Не лише Kevuru Games, але й інші IT-компанії роблять акцент саме на «вирощуванні» експертів у штаті. Це стало своєрідним трендом індустрії, коли ви набираєте новачків та вчите їх до Middle, Senior чи навіть Lead-рівня. 

Саме тому нам не настільки важливий комерційний досвід, як, скажімо, бажання розвиватись саме в індустрії геймдеву. Також нас цікавить професійний шлях Junior, а саме: які програми засвоїв, яким технікам навчився, чи є портфоліо тощо.

То де все-таки Junior отримати перший досвід? Дай практичні поради.

На мій погляд, починати необхідно з навчання. Тобто проходити курси, практикуватись та самовдосконалюватись. В інтернеті є багато тематичних матеріалів на тему 3D-моделювання та його компонентів: текстурування, створення UV-map, анімацій тощо. Також існує чимало форумів, де вам допоможуть вирішити технічні та технологічні питання. Наприклад, підкажуть як правильно зробити сітку на згині предмета, або деформацію поверхні тощо. 

Практика та навчання – це найбільш коректні способи отримати той досвід, який дозволить вам отримати роботу в геймдев індустрії. 

Можливо вам пощастить і ви потрапите на позицію Trainee в солідну компанію, де вас навчатимуть і даватимуть практичні знання. Kevuru Games якраз працює над програмою для новачків і через деякий час ми також запропонуємо молодим талановитим спеціалістам вакантні посади на Trainee-позиції.

На які soft skills ти звертаєш особливу увагу на інтерв’ю з Junior?

Soft Skills, на мій погляд, є набагато важливішими, аніж решта характеристик кандидата. Завдяки ним можна зрозуміти чи прагне людина розвиватись у цій сфері та чи готова вона стати професіоналом, набувши нання та певні навички. Найважливіше – це прагнення до навчання та «запал» кандидата. Якщо вони є – то такий спеціаліст доволі швидко підніме свій рівень до Middle і вище, а також стане цінним експертом для нашої команди.

Як швидко Junior може вирости до Middle у твоїй сфері?

Немає однозначної відповіді на це питання. Перш за все, цей процес залежить від людини, її бажання вчитись та вдосконалювати навички. Середній проміжок між рівнями Junior та Middle складає 1–2 роки. Подальший розвиток ускладнюється і стає схожим на геометричну прогресію, коли не тільки досвід, але і кількість опанованих інструментів та технік впливають на результат. Тобто вищий рівень – більший проміжок часу на його досягнення.

Скільки Junior працює у твоєму департаменті і як часто ви шукаєте нових?

Близько 10–20% від всіх працівників відділу. Нові вакансії відкриваються лише тоді, коли наші Junior виростають до Middle, а Leads та Mentors можуть взяти нових спеціалістів під свою опіку. У середньому це відбувається 2–3 рази на рік.

Твоя найважливіша порада Junior: як йому привернути до себе увагу?

Бути собою. Мені подобається вислів «дитина не повинна бути ідеальною, дитина повинна бути унікальною». У цьому і полягає моя порада: достатньо прагнути розвитку в обраній індустрії, робити акцент на своєму навчанні та бути унікальним. Банально, але це дійсно працює на вашу користь.

Не бійтесь розкривати свої недоліки; наприклад, недостатні навички в 3D. Всі ми колись вперше відкривали програму для моделювання і тихо лаялись на заплутаний та незрозумілий інтерфейс. Лише мотивація та завзятість дозволять вам опанувати нові інструменти чи знання. 

Якщо додати до вашої унікальності ще й базу знань після навчання, профільне портфоліо, мотивацію і зацікавленість в геймдеві під час співбесіди – інтерв’юери просто не матимуть шансів відмовити вам у посаді.

Як Junior Спеціалістам Знайти Роботу: Рекомендації Від Провідних Експертів Kevuru Games - Boost InGame Job

Згадай себе у ролі Junior. Розкажи свою історію, як тобі вдалося отримати першу роботу.

В ігрову індустрію я потрапила у 22 роки. Влаштувалась на позицію Junior 2D Artist. На цей момент в мене вже було 5 років стажу у сфері поліграфії. Тобто я вже знала, що означає працювати в команді, що таке самодисципліна та дедлайни. І хоча геймдев не був моїм дитячим захопленням, я чітко розуміла, що ця індустрія найцікавіша для спеціаліста в графіці з вищою художньою освітою. 

Буквально за 2 місяці я досконало навчилась працювати з графічним планшетом та відправила своє резюме в декілька невеликих студій. До нього додала портфоліо з академічними постановками та скетчами у фотошопі. Одна з компаній відгукнулась і запропонувала виконати тестове завдання.

Саме тестове виявилось доволі цікавим і не дуже складним. Потрібно було зобразити берізку в ізометрії, що я й зробила майже одразу. 

Так почалась моя кар’єра в невеликій студії на посаді Junior 2D Artist. Компанія розробляла браузерні казуальні ігри, де я малювала всю флору, за що мою позицію жартома охрестили «агрохудожником». 

Перші місяці було складно координувати робочий процес. У 2010-му поняття віддаленої роботи ще не увійшло в обіг у тому значенні, яке стало звичним для нас зараз. Офіс компанії, в якій я на той час працювала, знаходився за кордоном і мій Mentor надсилав всі правки текстом через Skype. Тобто весь процес роботи займав багато часу і був дуже складним, хоча саме цей період я вважаю чудовим. Буквально за рік я піднялась до Middle і світ геймдеву засяяв всіма фарбами для все ще юного, але напрочуд талановитого 2D-художника.

Які Junior спеціалісти сьогодні? Чим вони відрізняються від тих, що приходили на інтерв’ю, скажімо, 5 років тому?

Настали бентежні часи для індустрії 2D-графіки в геймдеві. З досвіду говорю: зараз Junior діляться на 2 категорії: спеціалісти та новачки. 

Перші вже мають досвід роботи, але йдуть у дауншифтінг заради зміни фаху й здобування більш привабливої професії. Частіше за все, ці люди мають стаж в різних компаніях та чітко розуміють, що Junior – це позиція досвіду, а не років. Такі спеціалісти мають всі задатки для того, щоб стати першокласним експертом в індустрії: швидко вчаться, адекватно сприймають критику.

До другої категорії, у моєму розумінні, відносяться люди, які не мають реального досвіду роботи, але вже пройшли десятки курсів і вважають себе Junior. Основна проблема таких кандидатів – їх сприйняття реальності. Дуже важко пояснити людині, що її рівня недостатньо для роботи на посаді Junior з відповідною зарплатнею.

Чи може Junior без комерційного досвіду отримати роботу у твоїй сфері?

На мій погляд, Junior без комерційного досвіду – це  звичайний Trainee. На жаль, ці поняття плутають. Так, я можу взяти такого спеціаліста на посаду, але тільки якщо він має гарне професійне портфоліо. Навіть у такому випадку йому доведеться пройти тестове завдання і випробувальний термін. Якщо він покаже гарні результати – залишиться на посаді з позицією Junior. 

До речі, ми добре відносимось до спеціалістів, які мають комерційний досвід у суміжних сферах, наприклад, поліграфії чи графічному дизайні. Тож вказуйте таку інформацію в резюме. Вона може підвищити ваші шанси на працевлаштування.

То де все-таки Junior отримати перший досвід? Дай практичні поради.

Створювати та наповнювати портфоліо – це, мабуть, найкращий спосіб для отримання досвіду. Також я рекомендувала б грати в ігри, якщо ми говоримо про індустрію геймдеву. Це дозволить вам виділити бажаний стиль графіки та працювати для вдосконалення навичок у ньому. Можна запустити власний проєкт та наповнювати його ілюстраціями, ассетами тощо.

Щодо рубрики «шкідливих рекомендацій», то тут я виділю лише наповнення портфоліо шаблонними роботами. Це стосується зображень, які ви отримуєте внаслідок повного завершення чергового курсу. Тому, додавайте пончики, сов та книги, і давайте зрозуміти арт-ліду, що ви закінчили найвідоміші майстер-класи. 

До речі, не варто очікувати від посади Junior занадто високої зарплатні. Ця позиція дає вам можливість розвинути навички та напрацювати техніку, отримуючи при цьому кошти. Тобто беріться за всі пропозиції, які підходять особисто вам і вчіться. Підіймайте планку, досліджуйте нові техніки, модернізуйте скіл. 

На які soft skills ти звертаєш особливу увагу на інтерв’ю з Junior?

Найважливішими є проактивність, допитливість, здорові самооцінка та самокритичність. Саме такий набір, я вважаю, є ідеальним для посади Junior 2D Artist. Він дозволяє кандидату швидко розвиватись.

Як швидко Junior може вирости до Middle у твоїй сфері?

Час зростання до Middle займає близько року, якщо людина має вищевказані soft skills. 

Скільки Junior працює у твоєму департаменті і як часто ви шукаєте нових?

Зараз у штаті лише один Junior. До речі, ця дівчина талановита і вже за рік вона підніметься до рівня Middle. Що цікаво, вона прийшла взагалі без комерційного досвіду, але мала стійке та палке бажання працювати й розвиватись у сфері геймдеву. Ще є 2 Middle, які нещодавно отримали підвищення зі Strong Junior. Наразі Junior вакансій у нас немає, але в перспективі, думаю, ми їх відкриємо і візьмемо Strong Junior в штат.

Твоя найважливіша порада Junior: як йому привернути до себе увагу?

Знаходьте свій стиль та працюйте в цьому напрямку. Підвищуйте кваліфікацію та рівняйтесь на більш професійних художників, ніж ви. Це доволі легко робити з такими ресурсами як Art Station, Behance або Devian Art. Тільки здорова конкуренція та адекватна оцінка власних сил зроблять із вас справжнього майстра. Ну і практика, куди ж без неї. 

Професія – це нескінченні перегони, і тільки твоя бабуся завжди буде тобою пишатися. Спочатку ти працюєш на свою репутацію та ім’я, а вже потім буде навпаки.

Як Junior Спеціалістам Знайти Роботу: Рекомендації Від Провідних Експертів Kevuru Games - Boost InGame Job

Згадай себе у ролі Junior. Розкажи свою історію, як тобі вдалося отримати першу роботу.

Трапляється, що перше робоче місце приносить більше негативу, аніж позитиву. Це супроводжується невдачами, провалами чи розчаруваннями. Ідеально, на перший погляд, пройдене інтерв’ю обертається нескінченим очікуванням дзвінка від роботодавця. Навіть при отриманні посади ти не одразу розумієш чи підходить тобі компанія, чи ти підходиш компанії. Цінності, атмосфера, досвід, навички: все викликає сумніви, які можуть супроводжувати тебе до наступного місця роботи.

Тільки після зміни оточення, компанії, посади я зрозуміла, чого я насправді хочу, що можу, та скільки всього ще не вмію. Хоча на початку кар’єрного шляху я готова була працювати будь-де, тільки б була можливість напрацювати скіл та набратись досвіду. Мала зарплатня? Так, але ж мені платять і дають можливість зібрати портфоліо. 

Якщо у твоїй індустрії велика конкуренція та багато експертів, то іноді треба шукати компроміси – жертвуючи зарплатою набиратись досвіду. 

Саме тому мій кар’єрний шлях почався з посади Junior 2D Animator, де я мала змогу розвивати навички й працювати над складними, неприбутковими, але цікавими проєктами. Перестрибуючи планку, ти отримуєш неймовірні задоволення та гордість. І це найбільш реалістична можливість дійсно вийти на новий рівень. 

Які Junior-спеціалісти сьогодні? Чим вони відрізняються від тих, що приходили на інтерв’ю, скажімо, 5 років тому?

Зважаючи на свій 6-річний досвід в індустрії (4 з яких я працюю в Kevuru Games), я не можу об’єктивно оцінити прогрес серед Junior за останні 5 років. Хоча, що змінилося однозначно – з’явився відкритий доступ до інформації. Тобто сучасним Junior легше здобувати профільну освіту, опановувати нові прийоми та проходити курси, тренінги тощо.

Ще 3 роки тому такої можливості у Junior не було. Наприклад, головний інструмент для нашої індустрії, Spine, з’явився лише в 2013-му, а інформаційна база наповнюється й досі. Тобто всі, хто приходить в індустрію саме зараз і має рівень Junior – це однозначно трішки вищий скіл і досвід, ніж у їх попередників. Справедливо, що наступні покоління будуть ще прогресивніші й підкованіші. Це еволюція індустрії і її не спинити. 

Хоча оцінка Junior, як категорії мені не здається коректною. Тобто це ж насамперед людський фактор, який і впливає на професійний розвиток. Мотивація грає, мабуть, ключову роль для Junior. 

Бувають таланти, які хочуть розвиватись і працювати в геймдеві, а тому черпають інформацію з усіх доступних джерел, дуже швидко вчаться і прогресують. Інші ж навпаки, піддаються ліні й негативному впливу глобальної цифровізації. Тобто замість пошуку й обробки інформації вони хочуть отримати готову відповідь, навіть на найбанальніше питання. Це аж ніяк не сприяє професійному розвитку.

Чи може Junior без комерційного досвіду отримати роботу у твоїй сфері?

Так, звісно, але для цього йому потрібно надати якісне портфоліо та пройти співбесіду. Тобто:

  • Роботи в портфоліо мають бути гарної якості, особливо, базові анімації. Навіть якщо персонаж взятий на просторах інтернету, то його анімація – це профіль кандидата і він має реалізувати її на найвищому рівні. Від Junior не очікують надскладних Move Sets, проте анімації мають бути добре пропрацьовані. З ефектами ситуація аналогічна. Молодий спеціаліст може знайти класні анімації від VFX Artists і відтворити їх у Spine. Буквально за кілька місяців можна отримати якісне портфоліо для презентації рекрутерам. Головне – постійно підвищувати планку й рівнятись на майстрів індустрії.
  • Співбесіда для Junior без комерційного досвіду – це необхідність продемонструвати максимальну зацікавленість в індустрії геймдеву. Вмотивованість, амбіції та бажання розвиватись піднімуть шанси на працевлаштування. Самостійний розвиток – це один з найголовніших пунктів, який дозволяє відрізнити справжнього Junior від Trainee. То ж якщо ви хочете розвивати навички, опановувати програми, інструменти, нові техніки – вам навіть нададуть піврічний план, який допоможе структурувати й організувати процес навчання. 

То де все-таки Junior отримати перший досвід? Дай практичні поради.

Насправді варіантів доволі багато. Це і пет-проєкт, і проєктні замовлення, фріланс. Ще можна кооперувати зусилля зі знайомими художниками, створюючи арти та анімації. Подібні проєкти класно інтегруються в портфоліо. Навіть попри те, що це не комерційний досвід, але якщо він дійсно якісний, то справить позитивне враження на роботодавця.

На які soft skills ти звертаєш особливу увагу на інтерв’ю з Junior?

Ну от не існує єдиного алгоритму відбору кандидатів. Кожна людина по-своєму унікальна, має власний кругозір, бажання, зацікавленості. Про це все можна дізнатися лише під час безпосереднього спілкування, а будь-які чек-листи тут не ефективні.

Наприклад, коли я спілкуюсь з кандидатом, то обов’язково звертаю увагу на:

  • Любов до анімації в цілому. Тобто його інтерес до ігор, мультфільмів тощо. Насправді це дійсно важливо в нашій індустрії, бо дає розуміння базових принципів анімації, стилізації руху, тримання балансу тощо. Тобто спеціаліст може інтуїтивно відтворювати правильні рухи та анімації, бо вже неоднократно їх бачив на екрані. З іграми аналогічно. Цей досвід важливий для технічного аспекту роботи аніматора. Тобто для інтеграції файлів анімації в ігровий рушій, їх оптимізації тощо.
  • Позитивність. Саме ця риса допомагає працювати над собою, над помилками та дає змогу професійно розвиватись.
  • Впевненість. І ні, це не про ту впевненість, яка дозволяє кандидатам на роль Junior просити зарплатню Middle, бо «я вмію анімувати». Насправді впевненість Junior – це позитивна відповідь на запитання про навички. Наприклад, на питання «Чи зможете ви зробити таку анімацію?» мені приємніше чути відповідь «Ще не робив, але спробую, і, мабуть, зможу», аніж просто «Не знаю».

Як швидко Junior може вирости до Middle у твоїй сфері?

Скажу з власного досвіду: десь за рік або два. Тобто це доволі суб’єктивно, бо для будь-якої посади потрібен досвід. І кожен його здобуває за різний період.

Не лише досвід в геймдеві дозволяє піднятись до Middle. Наприклад, якщо Junior вже має навички в суміжних сферах наприклад, мультиплікація тощо, то він часто показує значно вищі результати, ніж конкуренти. Цієї бази достатньо для впевненого кар’єрного розвитку.

Скільки Junior працює у твоєму департаменті і як часто ви шукаєте нових?

Зараз у відділі 2D Spine Animation працюють 2 Junior. Окрім них у нас є 2 кандидати на Middle, які пройшли свій шлях до підвищення рівня, здобувши досвід та навички. Періодично публікуємо вакансії для Junior, та навіть Trainee, щоб занурити їх в захопливий світ ігрової анімації з подальшою інтеграцією в цікаві проєкти.

Твоя найважливіша порада Junior: як йому привернути до себе увагу?

Порада №1 – створіть невелике, але якісне портфоліо, попрацюйте над навичками комунікації та роботи в команді.

Порада №2 – пишайтесь своїми успіхами та прогресом. Якщо ви вкладете свій час та навички в проєкт, – то отримаєте якісний результат, який принесе вам задоволення та гордість. Якщо ж такі емоції не з’являються, – то, найімовірніше, ви обрали напрямок, який вам не підходить.

Справді, якщо вам подобається 2D-анімація, то навіть години, проведені за ріггінгом обличчя персонажа та налаштуванням його рухів приносять задоволення. Хоча якщо ця сфера вам не підходить, то навіть ідеально виконана робота не викликатиме у вас позитивних емоцій. Тобто ви швидко вигорите професійно й не зможете більше розвиватись в індустрії. 

2D-анімація – це та сфера, де ваш креатив трансформується в безліч яскравих моментів, маленьких та великих творчих перемог. Тож, всі, кого цікавить цей напрям – поринуть в процес анімації, а в результаті отримають відчуття того, що їх життя наповнене бездоганними та щирими емоціями.

Як Junior Спеціалістам Знайти Роботу: Рекомендації Від Провідних Експертів Kevuru Games - Boost InGame Job

Згадай себе у ролі Junior. Розкажи свою історію, як тобі вдалося отримати першу роботу.

У ті часи, коли я вперше влаштовувався на роботу, не було таких градацій майстерності, як зараз. Мене прийняли інтерном в антивірусну компанію, де я виконав важку задачу та отримав постійне робоче місце. Тобто кар’єрний шлях залежав від реальних навичок і вмінь.

Які Junior-спеціалісти сьогодні? Чим вони відрізняються від тих, що приходили на інтерв’ю, скажімо, 5 років тому?

Сучасні джуни не завжди відповідають критеріям певної позиції, але їх приймають в штат, щоб навчити спеціаліста «під себе». Наскільки ця методика ефективна? Не знаю, покаже час. На мою думку, більшість професій і ролей зникнуть уже в найближчі 5–10 років, а їх функції делегують роботам та AI. Це ще один стимул розвивати скіли та експертність сучасним Junior, та прагнути досягти рівня Senior+ якнайшвидше.

Чи може Junior без комерційного досвіду отримати роботу у твоїй сфері?

Практичний досвід у комерційних проєктах – то дуже добре, але він не обов’язковий. Існує безліч способів отримати досвід у відкритих проєктах, і він буває цінніший, ніж в компаніях. Хочете покращити навички й отримати перспективу працевлаштування? Трудіться над OSS-продуктами. Це доволі важкий, але найефективніший шлях до мети!

То де все-таки Junior отримати перший досвід? Дай практичні поради.

У проєктах із відкритим кодом. Або, як варіант, у своїх пет-проєктах. Якщо вони доведені до цільового користувача, – то це найкращий показник здібностей молодого спеціаліста.

На які soft skills ти звертаєш особливу увагу на інтерв’ю з Junior?

На вміння розмовляти з людьми, грамотність та сміливість. Можливо ще бажання доводити до кінця розпочатий проєкт. До речі, цьому навіть є підтвердження прямо в резюме кандидата. Той факт, що людина здобула вищу освіту вже свідчить про її готовність йти до кінця.

Як швидко Junior може вирости до Middle у твоїй сфері?

На мій погляд, градація Trainee>Junior>Middle>Senior не зовсім коректна. У кожного експерта є свої сильні та слабкі сторони. Тобто професіоналізм – це не стільки про те, яку кількість років ви працюєте в індустрії, скільки про реальний рівень навичок. Якщо ви досконало знаєте кілька фреймворків, але не вмієте працювати з іншою мовою розробки – це робить вас вузькоспеціалізованим Senior, а не загальним Junior. Пам’ятайте про це! 

Твоя найважливіша порада Junior: як йому привернути до себе увагу?

Варто бути наполегливими, вмотивованими, вчитися та розвиватися в індустрії. Це справді допоможе вам з працевлаштуванням. Будьте собою. 

Як Junior Спеціалістам Знайти Роботу: Рекомендації Від Провідних Експертів Kevuru Games - Boost InGame Job

Згадай себе у ролі Junior. Розкажи свою історію, як тобі вдалося отримати першу роботу.

Перш за все уточню – до Junior потрібно дорости. Мінімальний комерційний стаж для рівня Junior – 1 рік. Якщо ж досвіду взагалі немає, а людина прийшла після курсів чи самостійного навчання, то це trainee.

Мабуть, ніякого секрету я не відкрию, якщо скажу, що першу роботу доволі важко шукати. 

Перший крок на шляху до успіху – правильно заповнене резюме, де підкреслені саме ті пункти, які важливі для конкретної вакансії. Навіть якщо раніше ви працювали на будівництві, то можете вказати, як саме здобутий досвід допоможе вам на обраній посаді. 

Другий важливий пункт в працевлаштуванні – cover letter. Обов’язково додавайте його до резюме. Це допоможе рекрутеру чи ліду оцінити вашу вмотивованість та бажання працювати, а також проникнутися до вас симпатією. Я, при пошуку першої роботи, мала заготовлені абзаци такого листа, але персоналізувала його під каждую окремо взяту вакансію та компанію. Cover letter не повинен бути довгим, розкажіть про ваші сильні сторони, яка ваша мотивація і плани. Уникайте шаблонних фраз, повірте, разом з вами подібне написали ще 70% шукачів роботи. Покажіть своє особисте і серйозне ставлення до компанії.

Далі потрібно запастись терпінням і чекати. Якщо ви все вірно зробили у перших двох пунктах, то це вже 50% успіху і ваше резюме помітять. Створіть таблицю з контактами рекрутерів і датою відправки їм резюме. Якщо за 2–3 тижні ви не отримаєте відповіді, то можете написати та поцікавитись, у чому причина мовчання, або відмови. Імовірніше, вам підкажуть, яку помилку ви допустили, що було незрозумілим в резюме – таким чином ви зможете покращити свій матеріал та бути готовим до майбутніх співбесід. 

Якщо вас запросили на співбесіду – це ознака успіху, але водночас і чергове випробування. Оскільки на вакансію, навіть trainee, дуже часто дається колосальна кількість запитів і рекрутер часто задає базові технічні питання, які допомагають визначити рівень підготовки кандидата. І як не прикро, часто він буває дуже низьким, так як шукачі вважають, що на першій роботі їх всього мають навчити. Але потрібно пам’ятати, що це, в першу чергу, робота, за яку платять, і обов’язків “просто навчати” у роботодавця немає.

Моя порада, підготуйте заздалегідь відповіді на найбільш поширені питання на англійській мові, щоб, коли її будуть перевіряти, ви не шукали в пам’яті потрібне слово, покажіть лексичні обороти, якими ви можете користуватися, термінологію. Виберіть слова зі словника, які підходять рівню B2, С1 і вплетіть їх в свою мову. 

Ну і в кінці, прочитайте, чим компанія займається, ви повинні показати серйозність намірів, націленість на результат і зацікавленість.

Які Junior-спеціалісти сьогодні? Чим вони відрізняються від тих, що приходили на інтерв’ю, скажімо, 5 років тому?

Я займаюсь співбесідами близько 13 місяців, тому статистику за 5 років, на жаль, не зможу проаналізувати. Хоча й на моїй практиці зустрічались доволі смішні випадки. Бувало, приходили люди, які навіть не розуміли, яку саме роботу їм потрібно виконувати. Більшість з них навіть не проходила курсів або самостійного навчання. 

Станом на сьогодні ситуація трішки покращилася: кандидати проявляють більше зацікавленості та вмотивованості, ніж їх попередники.

Чи може Junior без комерційного досвіду отримати роботу у твоїй сфері?

У моєму напрямку дуже важливі знання англійської, та, за можливості, інших іноземних мов на високому розмовному рівні. Це перший і самий головний показник, на який я звертаю увагу у даних спеціалістів. 

Як я раніше вже зазначила, людина нова і без досвіду в сфері – це trainee, але ніяк не junior. У джуна вже є досвід і він може самостійно виконувати ряд завдань. Тому, відповідаючи на питання – однозначно може.

Не всі вакансії, які у нас є – для таких людей, але 4 місяці тому ми взяли в свою команду дуже талантливу trainee, яка зараз чудово справляється зі своїми обов’язками. Тому, надія однозначно є. Головне – не опускати руки і вчитися на помилках.

То де все-таки Junior отримати перший досвід? Дай практичні поради.

Джуни повинні моніторити всі доступні профільні ресурси з пошуку роботи.  Також зайдіть на офіційні сайти компаній і подивіться розділи з вакансіями, там теж шукають таланти.

Зверніть увагу на курси або мітапи, які проводять IT гіганти. Ходіть, вивчайте, спілкуйтеся з колегами, проявляйте себе. Кращих студентів з курсу часто запрошують на роботу.

В цілому моя найголовніша порада – будьте проактивними, і ви знайдете собі перше місце. Головне – це системність, якщо робити щось досить довго і із завидною регулярністю, немає шансів не досягти цілого.

На які soft skills ти звертаєш особливу увагу на інтерв’ю з Junior?

По-перше, це емоційний заряд, який несе в собі кандидат. Саме це він віддаватиме команді під час роботи й важливо, щоб заряд був позитивним. По-друге, ерудиція та здатність мислити нестандартно. Це дуже чітко показують ситуативні питання, особливо зі сфери, в яких людина не дуже добре розуміється. І для мене важливо – не правильна відповідь, а те, як людина розмірковує та що гіпотетично буде робити. Найчастіше, щоб визначити кмітливість, тест на IQ не потрібен.

Ну і, звичайно ж, попередній досвід і що людина з нього винесла. Адже, головне – це засвоєні уроки.

Як швидко Junior може вирости до Middle у твоїй сфері?

У прискореному режимі за 2–2,5 роки.

Скільки Junior працює у твоєму департаменті і як часто ви шукаєте нових?

Відділ повністю укомплектований і зараз в ньому працює 15 спеціалістів. З них: 1 Trainee, 2 Junior, 4 Strong Junor (майже Middle). Тобто близько 25% Junior та 15% Trainee.

Вакансію оновлюємо приблизно раз на 6 місяців, якщо ми говоримо саме про Trainee (без комерційного досвіду).

Твоя найважливіша порада Junior: як йому привернути до себе увагу?

Готуйтесь до працевлаштування: вчіться, створюйте гарні професійні резюме, будьте наполегливими, вмотивованими та цілеспрямованими.

Leave a Reply