У цій статті ми розповімо вам про компанію Bear Games, яка вже довгі роки успішно працює на українському ринку та наразі розробляє гру, що має всі шанси стати міжнародним хітом.
Розповісти історію Bear Games нам допомогли Михайло Харківський, засновник компанії, та Денис Денисенко, співпродюсер.
У геймдеві вже понад 20 років, за які він спродюсував більше 50 проєктів. У минулому був професійним гравцем у Counter Strike та очолював легендарну українську кіберспортивну організацію pro100. У вільний від створення ігор час Михайло колекціонує фігурки, пивні келихи та кросівки – на даний момент він має понад 250 колекційних пар! Крім того, любить збирати кастомні комп’ютери та займатися боксом.
В індустрії з 2012 року, за цей час встиг отримати широкий досвід на різних позиціях. Починав у сфері підтримки користувачів, де швидко виріс до лідера відділу, очоливши команду, яка під його керівництвом збільшилась у кілька разів та обслуговувала одразу декілька ігрових проектів. Випробував свої сили в manual QA, але зрозумів, що це не його шлях. Згодом успішно запустив кілька казуальних проектів для соціальних мереж. Більшу частину кар’єри був менеджером проєктів — керував процесами, контролював якість продуктів, займався наймом співробітників. Зараз, у Bear Games, займається проєктною діяльністю та продюсуванням, працюючи над амбітним проєктом, в який вкладено багато цікавих ідей. У вільний час грає в популярні ігри, гладить котів, спілкується з друзями та волонтерить на благо української армії.
Історія створення Bear Games
Компанія Bear Games була створена у 2002 році в Україні, Луганську. Створили її друзі ентузіасти, які хотіли робити цікаві ігри, коли про це ще мало хто задумувався. Спочатку компанія називалася Crystal Clear Soft, а творці-ентузіасти тільки закінчували школу.
Михайло Харківський, засновник:
“Ще у 2000 році я та мої друзі грали у Counter Strike. Ми мали команду, їздили на турніри, були дуже захоплені тим, що робимо. Одного разу нам хтось запропонував потестувати якусь ПК гру. Тоді взагалі такого поняття, як QA/тестер, не існувало. А ми були досвідчені геймери, нас у команді було п’ятеро — ціла команда тестерів. Після цього замовлення нам запропонували писати тексти на сайт, потім верстати сайти. Ну а через два роки, на мій день народження, ми урочисто підписали на клаптику паперу угоду про те, що засновуємо компанію. Назвали ми її тоді Crystal Clear Soft, бо в ті роки цінувалась якість написання коду, сильних програмістів було не так багато, і ми хотіли підкреслити, що в нас це є, що ми вміємо писати код”.
Спочатку Crystal Clear Soft займалися створенням веб-порталів, копірайтом, рерайтом, seo-просуванням. Трохи пізніше перейшли на ігри: робили як проєкти на аутсорс, так і свої. Джерела фінансування завжди були різні: аутсорс, власні проєкти, партнерська розробка та інші інвестиції в окремі проєкти, причому все це паралельно.
Успішними проєктами компанії були різні казуальні ігри, ігри на Facebook, ферми. Аутсорс компанія робила для різних клієнтів, зокрема західних замовників.
Зміна назви: звідки взявся ведмедик?
Михайло Харківський, засновник:
“Справа була, здається, у 2012 році. Я сидів у кімнаті відпочинку та грав у Mortal Kombat. Хтось із художників змалював мене у вигляді великого ведмедя. Результат всім сподобався. Наші художники давно говорили, що поточна назва та логотип із кристалом застаріли, що треба все змінити. Якийсь час у компанії обговорювалося це питання, а потім мене поставили перед фактом: тепер ми Bear Games, на лого у нас ведмідь, схожий на тебе. Сайт досить швидко переробили. Гарний був. Ну, я сперечатися не став. Bear Games так Bear Games. Отака у нас демократія”.
Війни 2014 та 2022
До 2014 року у компанії було близько 140 осіб. Головний офіс був у Луганську, і туди прийшла війна. Треба було їхати. Вибір пав на Харків. Саме там, до початку повномасштабної війни у 2022 році, компанія Bear Games мала штаб. Чисельність співробітників до 2022 року досягла 200 осіб. Компанія зростала та розвивалася, випускала власні проєкти.
Михайло Харківський, засновник:
“Ще до початку повномасштабного вторгнення росії я розумів, що буде велика війна. У мене вже був досвід з Луганську, я навіть у полоні був півдня. Я чекав на війну навіть раніше, тому я встиг підготувати компанію до труднощів. Ми ще до 2022 року зупинили усі бізнес-контакти із російськими партнерами”.
Наразі команда Bear Games працює віддалено з міркувань безпеки, з різних міст України – Харків, Запоріжжя, Львів, Мукачево, Київ, Дніпро, є співробітники й у Європі – Іспанії, Франції, Польщі та Німеччині. Наймають принципово лише українців, прагнучи підтримати національний геймдев. На різних проєктах компанії залучено приблизно 80 осіб й ще близько 20 на аутстафі.
Культура, комунікації, найм
На сьогодні, компанія відмовилася від великих оффлайн-корпоративів, але підтримує живу неформальну комунікацію співробітників в онлайні. Структура Bear Games абсолютно горизонтальна, тут кожен може безпосередньо поспілкуватися з будь-ким на будь-яку тему: поговорити по душам, вирішити проблему, поділитися переживаннями. Спілкування в чатах відбувається на рівних, та з жартами.
Денис Денисенко, співпродюсер:
“У нашій команді всі дорослі та зрілі фахівці. Кожен несе відповідальність за частину роботи, кожен бачить свій внесок, кожен відчуває свої цінність і значимість. Ми звільнили себе від бюрократії: ми не маємо ні daily, ні weekly колів, ми влаштовуємо дзвінки тільки якщо є необхідність щось обговорити. Так ми не витрачаємо час один одного марно і демонструємо команді максимальну довіру. Неформальних дзвінків у нас теж немає, проте можемо після роботи ввечері разом пограти в ігри”.
Наймають у Bear Games співробітників рівня strong middle та вище. На даний момент зайнятість команди така, що немає можливості навчати та адаптувати джуніорів. Рекрутмент процес займає кілька стадій: рев’ю резюме, інтерв’ю, тестове завдання (деякі кандидати можуть пропустити тестове, якщо у них є портфоліо з випущеними проектами – досвід, який можна “помацати”), фінальне інтерв’ю з фаундером та джоб-оффер. Потім починається випробувальний термін, зазвичай, він триває 2-3 місяці, але у компанії поширена практика зменшення випробувального терміну в ситуаціях, коли фахівець досить швидко показує хороші результати. Для давніх співробітників, які роблять особливо великий внесок у проект, передбачено опціони.
Поточні проекти
Зараз у розробці компанія має два проекти. Один з них – “Comix Zero” — souls & exploration open-world RPG platformer, другий – не анонсований. Своїм основним проєктом команда дуже пишається, до розробки підходить з ентузіазмом. У гри великий бюджет та великі плани. Михайло описує проект так: “Ми робимо потужну гру, це буде щось на кшталт Ori and The Blind Forest. Крута метроідванія-платформер з асоціаціями з Elden Ring”.
За що співробітники цінують Bear Games?
“Три причини, чому я люблю свою роботу та компанію:
1) Ми маємо західних інвесторів, що дає нам відчуття безпеки.
2) Наша компанія підтримує Україну. Є батальйони, які ми знаємо особисто, та підтримуємо їх фінансово. Робимо це із 2014 року. Для мене ця війна – особиста справа. У мене із сім’ї на війні загинуло четверо чоловіків. І зараз на фронті мої племінник та двоюрідний брат.
3) Ну і третя причина – ми робимо ігри з амбіціями. Наш проєкт має величезні шанси стати хітом. Ми викладаємось на повну, не заощаджуємо на розробці.
“Я в компанію потрапив дуже давно, маркетологом, і виріс до співпродюсера. Мене в Bear Games тримають прозорість і чесність людей, які приймають рішення. Тут завжди виконують домовленості. Ще мені дуже подобаються продукти компанії: ми ніколи не робили “прохідні” ігри; якщо за щось бралися, то робили найкраще у жанрі. Перед тим, як розпочати новий проєкт, ми завжди робили великі дослідження ринку. Зараз ми розробляємо дуже сильну гру, нічого схожого я ще не бачив: таких платформерів із таким візуалом на ринку справді зараз немає”.
“Я вдячний Bear Games за професійний розвиток. Наставництво значно підвищило мої навички та впевненість у собі. Мені подобається культура співробітництва та інклюзивності. Усім пропонується ділитися своїми ідеями та думками, і це чудово – бути частиною такої динамічної команди.
Гнучкий графік та можливість віддаленої роботи дозволяють мені підтримувати здоровий баланс між професійним та особистим життям.
А ще тут дуже цікаві завдання”.
“Подобається те, що гра симпатична та стильна. Також, що роблю ефекти, які мені подобаються. Відносно вільний графік. Робота дає гарну можливість творчо та професійно розвиватися. Покращив би координацію та взаємодію між частинами команди. Особливо, коли мова йде про більш складні завдання”.
«Мені пощастило долучитись до створення гри, якою я можу пишатись. Проєкт, звісно, ще на початковій стадії, але ми бачимо його потенціал. Думаю, що кожен спеціаліст нашої сфери потай чи відкрито мріє створити щось круте. А ми це круте робимо! Сюжет, лор, механіки, класний арт – все тут.Щодо студії, тут все просто – група талановитих людей, що робить гру, якою потім буде хизуватись роками! Ми виконуємо доволі складні задачі, що вимагають серйозних навичок, але і не робимо нічого зайвого – це дає зосередитись на роботі. До того ж, менеджмент справді гнучкий і завжди йде на зустріч”.
Знайдіть вакансії Bear Games на порталі InGame Job та приєднуйтесь до створення майбутнього хіта!