У цьому дописі ви дізнаєтесь як спланувати наступний рік вашої карʼєри, правильно сформулювати цілі й чому це стане в пригоді.
Для цього матеріалу ми вибрали формат FAQ, щоб допомогти вам орієнтуватись в етапах постановки карʼєрних цілей. Якщо у вас виникнуть додаткові питання після прочитання матеріалу, не соромтесь задавати їх в коментарях, ми обовʼязково відповімо!
– Я ніколи не ставив/ла карʼєрні цілі на рік. Я чув/ла, що багато людей займаються цим зараз і теж хочу спробувати. З чого почати?
Спершу задайте собі питання: “Чому особисто ви хочете поставити собі карʼєрні цілі? Звідки походить це бажання?” Якщо це повʼязано із тим, що всі займаються цим зараз і ви просто хочете бути в тренді, то ваше починання навряд чи стане успішним – скоріш за все, ви забудете про нього через короткий проміжок часу.
Спробуйте сформулювати глобальну ціль, що стоятиме перед вами. Чого ви хочете від цього року у вашій карʼєрі: більше сфокусуватись на чомусь конкретному, перетворити мрію на досяжну стратегію, змінити спеціалізацію вашої діяльності тощо. Розуміння того, чому ви ставите собі цілі, дасть вам причини їх досягати, як тривіально б це не звучало.
– Окей, я з цим розібрався/лась. Що робити далі? Брати нотатник і писати список?
Чому б ні? Психологи рекомендують записувати думки на папері. Але ви можете використовувати будь-який метод запису: деякі люди записують аудіо і потім їх слухають, інші створюють mood boards, хтось робить mind maps. Чи не всі інструменти стануть в пригоді. Найважливіше, щоб вони вже були частиною вашої рутини.
– Як багато цілей можна ставити? Одну на весь рік чи досягати чогось щомісяця?
Поставте одну чи дві цілі на рік. Потім розпишіть план для їх досягнення: нехай кожен місяць буде новим кроком до вашого великого звершення.
Проведемо аналогію. Якщо ви хочете пробігти марафон в кінці року, ця ціль повинна бути розбита на багато маленьких, таких як купівля бігового взуття, вивчення рекомендацій, пошуки тренера і так далі.
Обмежте кожне завдання в часі. Також включіть ваші найвагоміші плани в довгостроковий життєвий план, терміном як мінімум на 5 років. До того ж всі річні цілі повинні мати спільний вектор.
Дуже важливо не обмежувати себе у постановці цілей, навіть маючи загальне бачення свого карʼєрного розвитку. Іноді занадто вузько поставлені цілі можуть зменшити гнучкість спеціаліста щодо прийняття рішень.
Тож замість “Я хочу стати головою свого відділу” краще написати “Я хочу бути підвищеним до керівної посади”, таким чином, коли зʼявиться можливість перейти до іншої компанії на керівну посаду, ви не будете почуватись розчарованим через збиття з обраного курсу.
– Як мені формулювати цілі краще?
Формулювання цілей – дуже важливий аспект. Від того як ціль була поставлена, напряму залежить те, як її буде досягнуто. Існує чудовий метод під назвою S.M.A.R.T. Цей акронім означає Specific (Конкретна), Measurable (Вимірювана), Achievable (Досяжна), Relevant (Актуальна), Time-bound (Обмежена в часі).
Вашим цілям варто бути Конкретними, Вимірюваними, Досяжними, Актуальними, Обмеженими в часі.
Наприклад, ціль “Я хочу більшу зарплатню” не відповідає S.M.A.R.T. підходу, хоча б, тому що ціль не достатньо конкретна; Краще уточнити наскільки ви хотіли б збільшити свій прибуток.
– Загалом зрозуміло. Але чи можете ви привести ще якийсь приклад?
Приклад? Авжеж!
Головна ціль року: підготуватись до роботи в зарубіжній компанії (План: 1). Вивчити ринок праці 2) написати список вмінь, що потребують компанії, визначити свої переваги та недоліки, створити план для розвитку необхідних навичок. 3) саморозвиток та менторство 4) підвищити знання англійської 5) створити актуальне резюме 6) і так далі.)
Ця ціль гарно вписується у стратегію життєвого розвитку, яку можна сформулювати так: “Через 5 років я бачу себе робітником інтернаціональної корпорації з зарплатою рівня Senior в моїй галузі”.
Розгляньмо один з варіантів досягнення головної цілі.
- Однією з міні-цілей на наступні шість місяців є підвищення знання англійської до просунутого рівня.
- Щоб цього досягти, я планую відвідувати репетитора двічі на тиждень, почати читати спеціалізовані англійські медіа щодня та дивитись серіали в оригіналі з субтитрами.
- Я оціню результат, виконавши тест або екзамен для визначення рівня здобутих знань.
– Як часто мені перевіряти свій список цілей?
Якщо ціль конкретна й значна, то немає потреби її перечитувати, вона вже у вашій голові. Корисніше передивлятись та коригувати план досягнення цілі, маленькі задачі, що рухають весь проєкт.
Ефективно контролюйте здійснення проєкту, використовуючи підхід OKR (“Цілі та Ключові Результати”). Визначте декілька вимірюваних параметрів, що можна використати для оцінки досягнутих результатів. Перевіряйте ваш план раз на місяць та оцінюйте ці параметри самі. Ви можете використати власні показники, немає потреби суворо дотримуватися вказівок Google або Intel. Оцінка результатів у кожному напрямку досягнення мети може бути дуже корисною; іноді це додає мотивації, іноді допомагає взяти себе в руки.
– Чи варто показувати комусь свої цілі?
Спершу запитайте себе чому вам потрібен відгук, що ви хочете з нього отримати? Навіть у дії “показати комусь свої цілі”, має бути ціль.
Якщо ви team leader, і ваші карʼєрні цілі мають безпосереднє відношення до вашої команди і того як ви нею керуєте, запитайте членів своєї команди: “Думаєте, я сповна врахував потреби компанії? Чи правильно я визначив області для мого управлінського росту?”
Якщо ви плануєте отримати досвід у певній сфері/змінити спеціалізацію і хочете почути думку свого керівника, ви можете узгодити свої цілі з його планами щодо вашого розвитку в команді.
Часто публічне оголошення своїх намірів додає мотивації. Це як обіцянка іншим, ви будете відчувати більшу відповідальність.
Також ми думаємо, що об’єктивний і професійний зворотній зв’язок щодо кар’єрних цілей можуть надати ментори та тренери.
— Як мій роботодавець може допомогти мені з моїми карʼєрними цілями?
Дізнаймося як партнери InGame Job підтримують своїх співробітників у постановці та досягненні кар’єрних цілей:
Із самого початку випробувального терміну ми з’ясовуємо, чого хоче досягти співробітник: чи прагне він рости як менеджер, просто розвиватися у своїй сфері діяльності тощо. Потім його керівник формує список цілей, які допоможуть співробітнику рухатися у цьому напрямку. За потреби у цьому допомагає відділ кадрів і навіть хтось із керівництва, хто краще розуміється на кваліфікації співробітника.
Важливо, щоб цілі ставилися не лише за принципом «добре виконувати свою роботу», а й були невеликим викликом, хоча б трохи вищим за поточні можливості співробітника. Для її досягнення від співробітника очікується підвищення певних знань і навичок. Також важливо тримати руку на пульсі, тому що, якщо поставити ціль на рік, вона може стати неактуальною через до кінця терміну, чи навіть ніхто не буде пам’ятати чому ми її поставили. Тому ми намагаємося обмежуватися термінами від одного до трьох місяців, не більше. Водночас ми періодично переглядаємо поточний прогрес і за потреби надаємо допомогу або вносимо корективи.
Крім того, час від часу проводяться презентації самих співробітників, де ми ділимося певним досвідом. Найближчим часом ми хочемо розширити цю практику на більшу кількість команд і учасників.
У QS Games ми всіляко сприяємо вашому зростанню та розвитку. Наші бонуси за Безперервне Навчання та Розвиток говорять самі за себе — вони відкривають двері до різних навчальних програм і курсів, тому що ми робимо велику ставку на навчання. Ми також підтримуємо вас за допомогою персоналізованих планів індивідуального розвитку (ПІР), поєднуючи ваші прагнення з цілями нашої команди для цілеспрямованого кар’єрного шляху.
Підтримка є ключовою — наше наставництво та керівництво направляють вас, а наш 360-degree feedback сприяє прозорості та постійному вдосконаленню.
Короче кажучи, наша система процвітає завдяки Зростанню, Навчанню та Розвитку, а також Підтримці, надаючи кожному співробітнику QS Games інструменти для побудови неперевершеної карʼєри.
У нашій студії є система менторства, яка допомагає співробітникам визначати їхні векторирозвитку та кар’єрні цілі. Кожен новозалучений співробітник отримує наставника, який допомагає йому зорієнтуватися в робочих процесах, ознайомлює зі стандартами студії та надає поради щодо подальшого професійного зростання.
Менторство в нашій компанії – це не лише про надання допомоги, але й про сприяння особистому розвитку та самореалізації кожного співробітника. Ми підтримуємо наших художників у їхньому бажанні стати кращими в своїй сфері, і завжди готові надати ресурси та підтримку для досягнення цієї мети. Також ми розробляємо власні курси – школу, щоб люди могли підготуватися до серйозного рівня роботи.